Výšivka krivou ihlou

Výšivka krivou ihlou

Z generácie na generáciu tak sa traduje prekrásna výšivka krivou ihlou, ktorá je jedným z najcennejších dedičstiev ktoré nám zostalo po predkoch z Podpoľania. Vyšíva sa na drevenom ráme.✂️

Používajú sa rôzne typy materiálu ako ľanové alebo bavlnené plátno (príp. zmes), taktiež zamat, tyl, podkladanie batistom, hrubozrnným tylom, trútom. Táto výšivka sa vyskytuje aj na bytovom textile, nielen na kroji. Pôvodne v tejto výšivke dominovala oranžová a žltá farba, časom pribudla aj červená, neskôr aj modrá, zelená a fialová.

Krivá ihla je háčik s ostrým hrotom, ktorý je osadený do rúčky. Používa sa na vyšívanie krojov a doplnkov.

Krivou ihlou dodnes podpolianske vyšívačky premieňajú čisté plátno na farbami žiariaci unikát. Tomuto stále živému dávnemu remeslu sa môžete priučiť i Vy vďaka prebiehajúcim kurzom výšivky krivou ihlou.

Detvianska výšivka musí byť vyšívaná krivou ihlou, resp. najskôr „pravou“ ihlou na počítanie nití a následne krivou ihlou. Vyšíva sa na drevenom ráme. Nepoužívajú sa typické prírodné motívy ako rastliny, ovocie, zvieratá alebo kvietky a listky ako ich vidíme v prírode. Nemiesto toho pozostávajú zo špecifických štylizovaných vzorov s vlastným názvom (zvonec, paradajka, oblápanec, bicykel, zvonec, grajciarik a iné).

 

Nádherná kombinácia farieb, ktorá Vás na prvý pohľad očarí. Jedinečný detviansky kroj je plný kvetov v pestrofarebných odtieňoch. Najpoužívanejším vzorom výšiviek krivou ihlou na sukni a zástere boli predovšetkým kvety, preto inšpiráciou pre vznik kolekcie Poľana boli rozkvitnuté lúky kvetov na ženskom kroji z Podpoľania.

Dievčenský detviansky kroj
Krivá ihla
Detail sukne Podpoľanie
Výšivka krivou ihlou
Mužská košela vyšitá krivou ihlou