Tradičný ženský odev na Podpoľaní

Oplecko

Hovorí sa, že nikto múdry z neba nespadol a i ja s pokorou musím priznať, že som sa o tradičnom odievaní na Podpoľaní musela veľa učiť a stále sa učím. Tradičný ženský odev na Podpoľaní má podľa zistených informácií niekoľko variant, avšak pre lepšiu orientáciu každému laikovi na začiatok pomôžu názvy jednotlivých súčastí. Tie sú základným kameňom pre ďaľšie spoznávanie osobitostí vývinu odievania pod Poľanou.

 

Ženský /dievčenský kroj pozostáva z týchto častí:

Stánka – spodný odev, ktorý tvorila jednoduchá časť volaná stanka alebo stan, z doma tkanej činovate. Siahala od podpozušia po pás a tesne obopínala hruď. Na pleciach ju pridržiavali dve plecnice z tzv. cigánskych tkaníc. Červeno biele stánky nosili dievčatá a mladé ženy. Staršie ženy a do smútku mali odeté čierno – biele stánky.

Oplecko – starodávna súčasť odevu, ktorej ženy a dievky venovali priam mimoriadnu pozornosť. Priam majstrovské diela zachované, mnoho krát zachránené len vďaka jednotlivcom ktorí v nich vidia hlbokú umeleckú ale i remeselnú hodnotu, ktorá sa nestratila v čase. Pri obliekaní oplecka sa najskôr rukávy vsunuli do brusliaka, a až potom sa oplecko oblieklo a ponaprávalo.

 

 

 

 

 

 

 

Foto vpravo: Záznamy (uetetnofolk.eu)

Brusliak / prusliak, živôtik / – krátky lajblík, živôtik bez rukávov prusliak sa obliekal na oplecko. Priliehal k telu, mal štvorcový výstrih a siahal tesne pod prsia. Zapínal sa na gombík alebo háčik, pripadne na viac gombíkov alebo ozdobnú sponku, alebo sa vôbec nezapínal. Prusliaky sa šili z rôznych najmä z kartúnu, kašmíru, hodvábu, glotu, zamatu, plyšu a podšívané boli plátnom. Jeho farebný stred sa zhovovoval z odlišného materiálu. Sviatočné prusliaky sa rôzne zdobili. Prusliaky na všedné nosenie boli z lacnejších látok a boli menej zdobené. Do smútku a staršie ženy nosili prusliaky čiernej farby.

Krodeľ – v tvare trojcípej šatky ktorý zahaľuje hornú časť hrude, prekríži sa cez prsia, vzadu na páse sa uviaže na jednoduchý uzol, ktorého konce sa preložia a nechajú sa splývať po sukni.

Sukňa a zástera

Čižmy čierne, vysoké, celokožené s tvrdou sárou 

 

Vydaté ženy nosili na hlave kápku / čepiec /.