Starká maličká z Pliešoviec

Do Pliešoviec som sa vybrala popoludní z Krupiny od rodičov s mojou tetou Annou Riskovou / rod. Slobodníkovou /. Je zaujímavé, že väčšina ľudí čaká veľké drahé auto s bratislavskou značkou a ja chodím na Fiate Panda 🙂 s Nitrianskou poznávacou značkou.
Akoby osud, náhoda ma zaviedol na toto miesto. V tejto obci napriek blízkosti Krupiny som nikdy nebola. Nepozerala som google mapy, nemám navigáciu, nepýtala som sa ľudí po ceste. Srdce ma zaviedlo presne pred dom Slávky Homolovej, ktorá mi so svojou tetou Slávkou Debnárovou rozpovedala krojovaný príbeh „Maličkej starkej.“ Privítali nás otvoreným srdcom na krásnom dvore pôvodného gazdovského domu s veľkou drevenou bránou nad ktorou bol napísaný rok 1923. Na dome boli hniezda lastovičiek, napočítali sme ich takmer 40. Dom na ktorom sú lastovičie hniezda je šťastný dom, aspoň tak to viem už od detstva. V tom dome bývala sesternica z 2 kolena Slávkinej prastarej mami, starká Palova Matejovie.
Pre mňa tieto návštevy sú veľmi osobnou výpoveďou o živote a osudoch rodín ktoré ma prijali pod svoju strechu. Nie je to len o vonkajšej kráse krojov ktorú spracúvam do šperkov či iných doplnkov, zaujíma ma hĺbka. Kto tie kroje tvoril, aký bol, ako žil, aký „baťôžtek“ starostí i radostí so sebou niesol. Veľa napovie ako o svojich starých rodičoch hovoria vnúčatá, pravnúčatá .. miestami som mala pocit akoby starká maličká so svojou sesternicou stáli na dvore a usmievali sa ako pekne o nich rozprávajú … v tom momente všetky lastovičky preleteli ponad dvor a nik si nevšimol ako mi prešiel po tele mráz a vyhrkli slzy.
„Starká maličká sa narodili 8.9.1918 a boli jedináčik.Žili v Kučalahu to je laz ..časť Pliešoviec potom dom predali a išli do Pliešoviec k dcére..ovdoveli ako mladučká.Muž spadol z čerešne a mal otvorenú zlomeninu nohy a dostal otravu krvy, zostali sama s 2 dcérami. Na tej fotke sú „Starká maličká“ s mužom, dcérami, mamou a starkou. Starká maličká je tam čo drží 2 dcéry za rúčky .. moju starkú Zuzanu Debnarovú a dcéru Annu.“
Ďakujem Slávke Homolovej a jej tete za všetku úprimnosť a čas ktorý mi venovali vďaka nim vznikla kolekcia Pliešovce a kúpou týchto výrobkov podporujete zachovanie tradičných hodnôt, či propagáciu regiónu.
♥♥♥