Kolekcia Sebechleby Hont

Pred tromi rokmi 🥰 som sa ocitla v Sebechleboch / okres Krupina, región Hont / aby som si naštudovala aj kroje z tejto oblasti. Za skoro celodenný výklad, ukážky výšiviek a krojových súčastí ďakujem pani Anne Gregáňovej, ktorá mi ukázala ručne vyšívané a opatrované poklady po svojej mamičke pani Anne Riskovej rodenej Murínovej.
Pani Anna Risková sa narodila v roku 1921 a prikladám jej svadobnú fotografiu.
Na foto je jej manžel Ján Riska narodený v roku 1914.
Čo sa týka samotného kroja: Dozvedela som sa že spodničke sa v tejto časti Slovenka hovorí geceľa, pod ňou sa ešte nosí alebo nosil rubáč / z ľanu /, kytľa ( sukňa ) ktoré boli tri druhy: tzv. cirkaska, lionka a farbiarka a na nej vyšívaná fiertucha ( zástera ). Na vrchnej časti sa nosili oplecká alebo košele, a potom prusľak ( lajblik ). V Sebechleboch vraj jesto už len dve ženy ktoré vedia tzv.pigľovať čepce. Ku krku sa upína čierna stužka, vraj na znak smútku po Sebechlebcoch / mužoch, mládencoch / ktorých pobili Turci alebo ich vzali do zajatia.
Kašmírový motív zo sukne sme spracovali do srdiečkových naušníc Retro Bijou, tričiek ako i obrázkov na stenu ktoré si môžete zakúpiť na eshope www.retrobijou.sk
Ďakujem rodine Riskovej a Gregáňovej za cenné chvíle, za čas ktorý si na mňa našli.
Verím, že to nebola moja posledná návšteva Sebechlieb nakoľko tematike Sebechleby
sa určite ešte budem venovať.