Detviansky kroj

Tradičný odev na Podpoľaní
Foto: Záznamy (uetetnofolk.eu) 

Čím viac vie národ, či jednotlivec o svojej minulosti a minulosti svojich predkov, tým viac môže byť hrdý na seba, na prácu prechádzajúcich pokolení. Ako som čoraz častejšie navštevovala Podpoľanie tým rástla moja hrdosť a láska k tomuto kraju. Túžila som ísť do hĺbky, podstaty a študovať nielen obdivovať tamojší ľudový odev. Preto i vďaka dobrým ľuďom a mojej rodine dnes viem, že základné súčasti ženského odevu Podpoľania sú:

 Stánka a spodňa

Oplecko

Prusliak / brusliak, prusľak /

Sukňa a zástera

 Kosička, krodeľ                                             

Oplecko Detva
Detviansky dievčenský kroj
Detviansky dievčenský kroj
Kroj Hriňová

 

 

 

 

 

 

 

 

Za krásne fotky  v kroji ďakujem Danke Murínovej / Murínča fotí / a dievčatám Lenke a Lívii Jágerskej z FS Podpoľanec z Detvy a sesternici Michaele Malatincovej rodenej Kaličiakovej z Hriňovej Priehaliny, členke FS Hriňovčan.

Čierno biela foto dievčaťa s tradičným účesom je zo stránky Záznamy (uetetnofolk.eu)

Podobné kroje ako v Detve nosili aj v Detvianskej Hute, Dúbravách, Hriňovej, Klokoči, Korytárkach, Kriváni, Látkach, Lieskovci, Lukavici, Očovej, Podkriváni, Slatinských Lazoch, Sliači, Starej Hute, Stožku, Veľkej Lúke, Vígľaši, Vígľašskej Hute – Kalinke, Zvolene a Zvolenskej Slatine.

Ďakujem všetkým ktorí mi pomohli a pomáhajú spoznávať krásy Podpoľania a dodnes živého umenia mojich predkov. Aj vďaka Vám viem kde sú moje korene a kto som.

Návrat ku koreňom v kolekcii POĽANA

Krása a rôznorodosť detvianskeho kroja mi bola inšpiráciou k impozantnej kolekcii Retro Bijou Poľana, ktorú tvorím kontinuálne od roku 2018 do dnes.
Folklórna bužutéria
Náušnice Očová Poľana
Naušnice šperky s ľudovým motívom Podpoľanie Retro Bijou
Náušnice ružovo modré slzy Poľana
Kolekcia Poľana
Náušnice kvietky Poľana